„Czy warto być dobrym?”

B. Sawicka

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Warto być dobrym”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przyjazna Szkoła. Osiemdziesięciu trzech uczniów zadeklarowało chęć spełniania dobrych uczynków trzech obszarach: ja i bliźni, ja i społeczeństwo, ja i świat. Przez cały drugi semestr pomagali rodzicom w pracach domowych, kolegom w nauce, starszym osobom w robieniu zakupów i sprzątaniu. Aktywnie uczestniczyli w życiu klasy i szkoły.  Zbierali surowce wtórne, promowali zdrowy styl życia i dbali o środowisko naturalne.

Tak ocenili akcję nauczyciele i uczniowie:

"Kto jest dobry? Kto zły? Nie ma ludzi dobrych i złych, są tylko dobre i złe uczynki. I ludzie, którzy motają się między nimi."

Czasami tak mało potrzeba, żeby pomóc drugiej osobie. Uśmiech, miły gest, dobre słowo, a robi się nam cieplutko na sercu. Dobrze, że uczymy nasze dzieci dostrzegać potrzeby innych.

Jeszcze istotniejsze jest to, że pozwalamy - uczymy czerpać z bycia dobrym radość i satysfakcję.

Dorota Iwanowska - Zych -nauczyciel j. polskiego

Akcja "Warto być dobrym" pozwoliła uczniom zastanowić się nad możliwością niesienia pomocy osobom znajdującym się blisko - rodzicom, rodzeństwu, koleżankom i kolegom, zauważyć drugiego człowieka i jego potrzeby, czynić dobro "małymi kroczkami".

Małgorzata Stanecka - nauczyciel wspomagający

Popieram akcję "Warto być dobrym", ponieważ dzięki niej dzieci uczą się pomagać innym, uczą się też życzliwości oraz pomocy młodszym i starszym. Dzięki tej akcji dzieci będą bardziej uczynne oraz bezinteresowne. Dzięki tej akcji można stać się mniej egoistycznym.

Marcelina, kl. IV

W akcji "Warto być dobrym" nie brałam udziału, ale gdyby była taka możliwość w przyszłości to wzięłabym udział. Uczestnicy akcji spełnili wiele dobrych uczynków. Dobrze byłoby, gdyby po zakończeniu dalej je spełniali. Dobrym pomysłem byłyby znaczki lub koszulki dla uczestników, po nich można byłoby poznać, że idzie dobry człowiek i można się do niego zgłosić o pomoc.

Marta, kl. VI

Wśród uczniów, którzy spełnili zadeklarowane na początku akcji dobre uczynki, rozlosowano rower marki Cross, przekazany przez Stowarzyszenie Przyjazna Szkoła. W przyszłym roku szkolnym zamierzamy ponownie wziąć udział w akcji „Warto być dobrym”. Zachęcamy wszystkich  do promowania dobra, chcemy stworzyć wśród uczniów nową modę, modę na bycie dobrym!

Koordynator akcji w SP 4 - Beata Sawicka

Więcej informacji o akcji na stronie www.wartobycdobrym.pl