Mural

P. Parzych

nasz mural2

Mural przy Szkole Podstawowej nr 4 w Elblągu powstał w związku z obchodami 75-lecia szkoły w czerwcu 2022 roku. Pierwsza część grafiki nawiązuje do nazwy emporium Wikingów, które znajdowało się w okolicach ujścia Wisły i rzeki Elbląg. Nazwa Truso to nieodłączny kawałek historii SP 4, bowiem tak nazywała się przed rokiem 1945 ulica Mickiewicza, przy której znajduje się budynek szkoły.

Tuż za wojownikiem z osady Truso widzimy piękną nimfę - Hommulę. Jak głosi legenda, to właśnie od jej imienia wzięła nazwę dzisiejsza Kumiela, potocznie zwana Dzikuską. Hommula królowała na terenach wysoczyzny. Kiedy osadę najechali rycerze, dziewczyna odeszła. Jednak przed zniknięciem obcięła swoje piękne, złociste warkocze i rzuciła w kierunku ukochanego lasu. Według podania tak powstała Kumiela przepływająca nieopodal szkolnego boiska.

Centralną część zajmuje oś czasu z najważniejszymi datami wyznaczającymi bieg historii SP 4. Rok 1813 to oddanie do użytku budynku szkoły. Mieściła się w nim wtedy Truso Schule. Pierwszy rok w Szkole Podstawowej nr 4 w Elblągu rozpoczął się 10 września 1946 roku. Dzięki staraniom nauczycieli i uczniów w roku 1973 przy szkole powstało asfaltowe boisko. Niezwykle ważny był również rok 1975. Szkole nadano imię Henryka Sienkiewicza, Komitet Rodzicielski ufundował sztandar. W roku 2008 szkoła zyskała nowe pomieszczenia dzięki adaptacji strychu. Rok 2010 obfitował w ważne wydarzenia: udział w Ogólnopolskiej Akcji „Katyń - ocalić od zapomnienia”, sadzimy „Dąb Pamięci”, pod którym odtąd odbywają się uroczystości związane ze zbrodniami stalinowskimi; zaczyna działalność I Miejskie Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego; powstaje dydaktyczna Ścieżka Przyrodnicza, eksponująca pomniki przyrody rosnące wokół szkoły. Rok 2012 to gruntowny remont korytarzy i nowe boisko orlik. Rok 2021 rozpoczyna uroczystości związane z jubileuszem 75-lecia.

Mural przy Szkole Podstawowej nr 4, nie mogło więc zabraknąć Henryka Sienkiewicza, który od 31 maja 1975 roku jest patronem szkoły.

Ostatni element grafiki przedstawia symbole, o których zadecydowali absolwenci pamiętający apele, uroczystości, podczas których był śpiewany hymn przy akompaniamencie muzyki granej przez panią Alicję Olech na szkolnym pianinie.  Słowa hymnu szkoły napisała pani Krystyna Rozpiątkowska, muzykę skomponował pan Sławomir Rutkowski.

Mural powstał dzięki:

Mariusz Owczarek - projekt, opracowanie graficzne

Katarzyna Narel, Magdalena Narel - wykonanie

Sponsorzy:

DAMROB.jpg Hanyang zas.jpg Jurex.jpg Klimat-el.jpg Koni-blue.png Primavera.jpg QVO VADIS.jpg elektromet.jpg m-serwis-logo.jpg przedsiębiorstwo finansowo-ubezpieczeniowe.jpg stowarzyszenie ESWIP.jpg

Sceny przedstawione na muralu zostały wybrane w drodze konkursu.

mural11.jpg mural12.jpg mural13.jpg mural14.jpg