TOC

M. Jurkiewicz

W naszej szkole od kilku lat na zajęciach pracujemy wykorzystując narzędzia krytycznego myślenia TOC.

Narzędzia TOC (narzędzia krytycznego myślenia) – to program edukacyjny w formie trzech prostych narzędzi graficznych: gałęzi logicznej, chmury oraz drzewka ambitnego celu.

CELE OGÓLNE programu TOC:

Rozwój krytycznego myślenia

Rozwijanie umiejętności dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych

Nauka współpracy w grupie oraz radzenia sobie z emocjami

Artykułowanie i definiowanie swoich potrzeb

Rozwijanie umiejętności potrzebnych do czytania

Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat

Dzięki GAŁĘZI LOGICZNEJ dzieci:

- dostrzegają związki przyczynowo-skutkowe i uczą się przewidywać konsekwencje swojego postępowania.

toc2

Dzięki CHMURCE dzieci:

- określają i nazywają własne emocje i bohaterów historii,
- uczą się odróżniać żądania od potrzeb,
- dostrzegają punkt widzenia innych osób.

toc1

Dzięki DRZEWKU AMBITNEGO CELU dzieci:
- uczą się określać własne cele,
- planują w  odpowiedzialny sposób,
- kreatywnie poszukują sposobów pokonywania trudności.

toc4

W klasach I-III uczniowie pracują na pakietach Kuferek Tajemnic (kl. I) oraz Kuferek Matematyczny (kl. II i kl. III) opartych na narzędziach krytycznego myślenia TOC.

W klasach IV-VIII narzędzia TOC wykorzystywane są na lekcjach przedmiotowych oraz godzinach wychowawczych.

Kuferek Tajemnic to nowoczesny pakiet dostosowany do  możliwości najmłodszych dzieci (kl. I), który poprzez zabawę uczy budowania i stosowania trzech narzędzi TOC - Gałęzi Logicznej, Chmurki oraz Drzewka Ambitnego Celu. Poprzez wiele fantastycznych aktywności pomagają bohaterom opowiadań rozwiązać ich codzienne problemy, wyzwania. Są to zagadnienia z życia każdego małego dziecka – dzięki temu wszystkie dzieci bardzo szybko angażują się i identyfikują z głównym bohaterem opowiadań i chcą jej naprawdę pomóc. A jest to możliwe, tylko dzięki zastosowaniu narzędzi TOC. Pakiet jest bardzo bogaty w pomoce dydaktyczne. Każde dziecko pracuje na swoim Kuferku Tajemnic z kartami pracy. Do pracy w grupie wykorzystywane są duże maty Gałęzki Logicznej i Chmurki oraz liczne pomoce tj. piktogramy, ilustracje, gra edukacyjna, kuferek, schematy narzędzi, emotikony.

Kuferek Tajemnic1.jpg Kuferek Tajemnic3.jpg Kuferek Tajemnic4.jpg KuferekTajemnic 2.jpg

Kuferek Matematyczny (kl. II i III) opiera się na baśni matematycznej. Są to opowiadania, w których treść wpleciono różne zadania i problemy matematyczne. Uczniowie utożsamiają się z bohaterami, którzy pomagają dzieciom wzbogacać wyobraźnię oraz kreatywne myślenie. Podczas pracy dzieci angażują się emocjonalnie z postacią ulubionego bohatera, dzięki czemu wykonywanie zadań matematycznych wspólnie z nim, stanowi dla nich bardzo atrakcyjną formę nauki.

W pakiecie dla ucznia znajdują się zafoliowane schematy narzędzi TOC: Gałęzi Logicznej, Chmurki, Drzewka Ambitnego Celu, pisaki suchościeralne, naklejki, mapy, gry.

Kuferek Matematyczny2.JPG Kuferek Matematyczny3.jpg Kuferek Matematyczny4.JPG KuferekMatematyczny1.jpg

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji pracy narzędziami TOC w naszej szkole - kliknij poniżej w obrazek.toc prez

Kuferek Tajemnic w kl. I w roku szkolnym 2018/2019

Kuferek Tajemnic