Obywatele w Działaniu - innowacja obywatelska

J. Rucińska

Klasa 6b - innowacja obywatelska - „Obywatele w Działaniu", chcemy wiedzieć więcej o przysługujących prawach i obowiązkach dzieciom, nastolatkom, osobom nieletnim, a także pow. 13 roku życia.

Realizujemy projekty i przedsięwzięcia edukacyjne o charakterze edukacji prawnej, obywatelskiej i ekonomicznej. Dowiadujemy, jakie prawa przysługują  młodocianym w pracy? Czy uczeń może założyć konto w banku i dysponować samodzielnie  finansami? Czy może  dokonywać zakupów? Jakie ma prawa jako konsument?

Poznajemy zasady konstruowania budżetu, czyli zestawienie dochodów i wydatków, planujemy finanse, poznajemy budżet gospodarstwa domowego, budżet gminy oraz budżet państwa.

Podejmujemy działania  w ramach ogólnopolskiego projektu MEN- Finansoaktywni. Angażujemy się też w projekt Budżet Obywatelski, zbierając podpisy, czy głosy internautów.

Angażujemy się w realizację zadań projektu- Obywatele w Działaniu Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, np. przeprowadzamy kampanię i miniwybory do Parlamentu pod hasłem: „Młodzi Głosują". Uczymy się zasad demokracji. Mamy świadomość tego, że nasz głos jest ważny, uczymy się w ten sposób  świadomie podejmować decyzje.

Zgłębiamy ciekawostki z życia dorosłych obywateli, np. po co są podatki? Przed nami kolejne wyzwanie- projekt ZUS, czyli co powinien wiedzieć młody człowiek na temat emerytur, rent i ubezpieczeń społecznych. Uczniowie klas starszych zdobywają wiedzę na temat podstawowych zagadnień z zakresu prawa są to zajęcia z cyklu : „Przychodzi uczeń do prawnika". W przyszłości chcemy uczestniczyć w życiu publicznym  w sposób odpowiedzialny.

Pamiętamy tez o wychowaniu patriotycznym, celebrując tradycje szkoły, biorąc udział w akcjach ogólnomiejskich, konkursach jak np, projekt „Niepodległość oczami młodych ludzi"- Olimpiada wiedzy historycznej oraz konkurs prac plastycznych organizowany przez ECS „Światowid" w Elblągu.