Ratownicy WOPR w naszej szkole

M. Stanecka

zyj 33 woprW naszej szkole bezpieczeństwo uczniów jest najważniejsze. Na zaproszenie Małgorzaty Staneckiej, autorki programu „Żyj, ucz się i baw bezpiecznie”, w kwietniu 2013r., odbył się cykl spotkań dla uczniów klas 0 – VI z przedstawicielami Elbląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dzięki życzliwości Pani Dyrektor Elbląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dzieci miały okazję obejrzeć filmy: „Pokaz ratownictwa lodowego” i „Z wodą za pan brat”, poznać sposoby sprawdzenia grubości lodu, poruszania się po zamarzniętych akwenach wodnych, metody radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia życia oraz uczestniczyć w warsztatach z reanimacji i zasad udzielania pierwszej pomocy.

Zajęcia praktyczne prowadzone były przez Elbląskich Ratowników Stanisława Chomentowskiego i Zdzisława Bryla.

Warsztaty miały na celu uwrażliwienie najmłodszych, by nie przechodzili bezczynnie obok ofiar wypadków i potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń, zmniejszenie liczby utonięć,

a przede wszystkim edukację w zakresie bezpiecznego przebywania nad wodami i udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia w sposób praktyczny pokazały najmłodszym, że w różnych sytuacjach czasem jeden gest wystarczy, aby pomóc, nie narażając swojego bezpieczeństwa.

Dzieci były bardzo aktywne i chętnie brały udział w ćwiczeniach. Uczestnicy otrzymali książeczki i plany lekcji przypominające o bezpieczeństwie nad wodą zimą i latem.