Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca - 6.10.2023 r.

K. Szczęsna

pomoc przedmedyczna4.10.2023 r. odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej w stanach zagrożenia życia dla klas V a i b. Warsztaty poprowadzili strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.

Zakres szkolenia obejmuje:

• wykonanie sprawnego telefonu pod numer ratunkowy;
  • ocena bezpieczeństwa miejsca wypadku lub niebezpiecznego zdarzenia;
  • ocena przytomności i oddechu poszkodowanego;
  • wykonanie RKO – resuscytacji krążeniowo-oddechowej;
  • umiejętność ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej;
  • pomoc w stanach nagłych.

Wiedza wymieniona powyżej pozwala udzielić podstawowej pomocy w razie wypadku lub innej kryzysowej sytuacji, która może nas spotkać każdego dnia. Szkolenie pierwszej pomocy nie tylko przekazuje teoretyczne informacje, ale także zwiększa świadomość znaczenia ratowania życia poprzez prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowej przez osoby postronne, świadków zdarzenia.