• Z życia szkoły.jpg
 • Z życia szkoły_1.jpg
 • Z życia szkoły_2.jpg
 • Z życia szkoły_3.jpg
 • Z życia szkoły_4.jpg
 • Z życia szkoły_5.jpg
 • Z życia szkoły_6.jpg
 • Z życia szkoły_7.jpg
 • Z życia szkoły_8.jpg
 • Z życia szkoły_9.jpg
 • Z życia szkoły_10.jpg
 • Z życia szkoły_11.jpg
 • Z życia szkoły_12.jpg
 • Z życia szkoły_13.jpg
 • Z życia szkoły_14.jpg
 • Z życia szkoły_15.jpg

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

P. Parzych

nprc logotyp 2Nasza szkoła bierze udział w rządowym programie wieloletnim - „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” - Priorytet 3wspierającym rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Dzięki uczestnictwu w projekcie, nasza placówka zostanie wyposażona w wiele nowości wydawniczych, lektur i poradników.

Biblioteka zostanie wyposażona w nowy zestaw komputerowy oraz drukarkę etykiet. W celu stworzenia przytulnego miejsca dla czytelnika planujemy zakup fotela „uszak”, lampy i stojaków na książki. Dla uatrakcyjnienia i uwspółcześnienia wymiaru czytelnictwa wyposażymy bibliotekę w czytniki e-booków.

Planujemy zorganizowanie kilku akcji czytelniczych:

Challenge „Wyzwania z czytania” 

Uczniowie po przeczytaniu książki będą mieli za zadanie zrecenzować jej treść w dwóch/trzech zdaniach. Najciekawsze recenzje będą umieszczane na ogólnodostępnej tablicy. Uczniowie z największą liczbą powieszonych recenzji otrzymają nagrody.

„Bilet do biblioteki”

Akcja czytelnicza zorganizowana dla klas I-III.  Uczniowie otrzymują bilety do biblioteki, na których znajdują się okładki książek. Po skasowaniu całego biletu uczeń dostaje nagrodę.

„Przerwa na czytanie”

Jedna przerwa w tygodniu przeznaczona będzie na czytanie książek na korytarzu szkolnym.

„Nie szata zdobi człowieka”

Uczniowie mogą wypożyczyć książkę - niespodziankę, zapakowaną w szary papier.

Zabawa „Poszukiwacze książek”

Poprzez rozwiązywanie specjalnie przygotowanych rebusów uczniowie odgadną jak największą ilość tytułów książek.

„Poranki z bajeczką”

Nauczyciele będą czytać głośno ciekawe baśnie i bajki w świetlicy szkolnej. Wykorzystamy też “bajki terapeutyczne”, które dotyczą zagadnień i problemów istotnych dla dzieci, trudnych dla nich emocjonalnie.

Spotkania autorskie z pisarzami

Podejmiemy działania promujące czytelnictwo w środowisku lokalnym poprzez akcje: 

„Z podziałem na role”

Konkurs międzyszkolny - nagrywanie słuchowisk napisanych przez dzieci z członkami rodziny. Udostępnienie nagrań w mediach społecznościowych i zorganizowanie głosowania na najlepsze słuchowisko.

„Dzieci kontra dorośli”

Rywalizacja pomiędzy dziećmi a osobami dorosłymi (nauczycielami, rodzicami, dziadkami) w czytaniu na czas.

„Czytanki dla najmłodszych”

Lekcje otwarte dla lokalnych przedszkoli, podczas których uczniowie naszej szkoły będą czytać bajki, baśnie przedszkolakom.

„Miś - ulubiony bohater literacki”

Konkurs międzyszkolny, w którym uczestnicy z klas I-III wykonają portret misia z ulubionej książki. Prace wyróżnionych dzieci zostaną wyeksponowane na ogólnodostępnej tablicy a ich autorzy otrzymają atrakcyjne nagrody.

„Czytanie pod chmurką”

Przedstawienie oferty biblioteki szkolnej podczas festynów dla rodziców i społeczności lokalnej.

„Tydzień z e-książką”

Nawiązanie współpracy z Biblioteką im. C. Norwida w Elblągu, przedstawienie przez pracownika biblioteki e-zasobów, prezentacja nowoczesnych rozwiązań w czytelnictwie, konsultacje co do nowości wydawniczych.

Zapraszamy do śledzenia naszych aktualności na stronie szkoły oraz szkolnym Facebooku.

nprc logotyp