Edukacja regionalna
Tematyka edukacji regionalnej realizowana jest w szkole od wielu lat, głównie na lekcjach historii, lekcjach języka polskiego, przyrody, na godzinach wychowawczych, na zajęciach świetlicowych i lekcjach bibliotecznych, na kole historycznym. Klasy I –III również w swoim programie mają treści regionalne i konkursy o Elblągu.
Program Edukacji Regionalnej - „Elbląg – moja mała Ojczyzna”
W roku 2006 na potrzeby koła historycznego i lekcji historii opracowany został autorski Program Edukacji Regionalnej - „Elbląg – moja mała Ojczyzna” i realizowany jest do dziś.
Celem prowadzonych zajęć jest zainteresowanie uczniów Małą Ojczyzną - jej ciekawą historią, wyjątkową przyrodą, wielokulturowością i zabytkami, dzisiejszymi osiągnięciami miasta.
Zajęcia przybierają różne formy: udział w miejskich konkursach o Elblągu, organizacja konkursów szkolnych – wiedzy i plastycznych, wycieczki i rajdy po okolicy, wizyty w muzeum, Galerii EL, w kościołach, zwiedzanie wyjątkowych miejsc i wystaw, udział w koncertach uczniów Szkoły Muzycznej, poznawanie pracy radnych i zwiedzanie Urzędu Miasta. A to wszystko po to, aby uczniowie jak najwięcej wiedzieli o swoim mieście i regionie i aby w przyszłości młodzi obywatele – absolwenci SP 4 nie tylko obserwowali wydarzenia w Elblągu, ale także byli twórcami jego historii.
Elżbieta Frąckiewicz-Schibowska
10 listopada 2017 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie wręczono certyfikaty 86 placówkom spośród 252 ubiegających się. Wyróżnienie to jest wynikiem starań wielu uczniów i nauczycieli nie tylko w ostatnim roku ale także w poprzednich.
W październiku elbląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli ogłosił wojewódzki konkurs na najlepszy poster (plakat) pt. „Każda szkoła ma swoją historię”. W konkursie udział wzięły szkoły z: Ostródy, Braniewa, Płoskini, Nowego Miasta Lubawskiego, Morąga, Elbląga, Pogrodzia i inne.
17 września 1939 r. to data napaści ZSRR na Polskę. Na początku II wojny, po agresji Hitlera, nastąpił atak sąsiada ze wschodu. Polska nie była w stanie walczyć z dwoma wrogami. Jak co roku Poczet Sztandarowy naszej szkoły, teraz w nowym składzie: Martyna Derdowska, Kornelia Roman i Oliwier Świecki, uczestniczył w miejskich uroczystościach pod Krzyżem Katyńskim. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich, biskup elbląski i wojsko.
W tym roku po raz trzeci byliśmy organizatorami międzyszkolnego konkursu o tematyce regionalnej „Magiczne miejsca mojej Małej Ojczyzny”. 12.04 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie i wręczenie nagród ufundowanych przez Radę Miasta. Zwycięzcy w kategorii plastycznej i literackiej ze szkół: 8, 9 i 12 otrzymali nagrody z rąk Pana Marka Pruszaka Przewodniczącego Rady Miasta i Pani Dyrektor Hanny Szuszkiewicz.
16 marca 2017 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się II etap wojewódzkiego konkursu „Pamięć o Katyniu kształtuje nasze dziedzictwo”, organizowanego przez wojewodę, IPN, kuratora, Stowarzyszenie Rodziny Katyńskie i Gimnazjum nr 14 w Olsztynie. Aby dostać się do tego etapu należało wykonać prezentację multimedialną o zbrodni katyńskiej i wybranym przez szkołę bohaterze oraz udokumentować działania szkoły w podtrzymywaniu pamięci ofiar NKWD.