Z wizytą w stolicy
W ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie SP 4 w dniach 19-21 października 2022 r. odwiedzili Warszawę. Przez trzy dni mieli możliwość odkrywania śladów historii, poznawania zabytków kultury, osiągnięć polskiej nauki oraz eksperymentowania.
Pierwszy dzień rozpoczął się spacerem po Zespole Pałacowo - Ogrodowym w Łazienkach. Jest to najpiękniejszy układ przestrzenny nie tylko Warszawy, ale również w Europie. Spacerując wśród malowniczej jesiennej przyrody, młodzież podziwiała: pomnik Fyderyka Chopina, letnią rezydencję ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego, Starą Oranżerię, Wielką Oficynę, Pałac Myślewicki, Teatr na Wyspie i Pałac na Wyspie.
Duże emocje budził także przejazd traktem królewskim przez Aleje Ujazdowskie Nowy Świat, przy których dostrzec można było liczne ambasady, siedzibę sejmu i senatu, Kancelarię Rady Ministrów, ministerstwa i urzędy państwowe.
Następnym punktem był Rynek Starego Miasta, założony na przełomie XIII i XIV wieku. Jeden z najbardziej malowniczych zakątków miasta, który był niegdyś głównym placem Warszawy. To właśnie tu znajduje się pomnik Adama Mickiewicza - dłuta Cypriana Godebskiego.
Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela to miejsce, którego nie mogło zabraknąć na mapie naszej wycieczki, to tu, wśród innych znakomitych Polaków został pochowany patron naszej szkoły, Henryk Sienkiewicz.
I znowu spacer, ale tym razem w stronę Ogrodu Saskiego. A na trasie Pałac Prezydencki i Pomnik Kardynała Stefana Wyszyńskiego przed kościołem Sióstr Wizytek. Dalej przejście przez plac Marszałka Józefa Piłsudskiego do Grobu Nieznanego Żołnierza. Zwiedzanie Zamku Królewskiego zbudowanego w XIV wieku, jako rezydencja książąt mazowieckich. Z chwilą przeniesienia rezydencji przez Zygmunta III z Krakowa, stał się on siedzibą króla oraz władz ustawodawczych – Sejmu. W 1791 roku uchwalono tutaj pierwszą w Europie konstytucję – Konstytucję 3-go Maja. Dalej Kolumna Zygmunta III Wazy - najstarszy i najwyższy świecki pomnik w Warszawie wzniesiony w 1644 roku.
Drugi dzień w stolicy zaczął się od poznania Stadionu Narodowego, który od lipca 2015 r. funkcjonuje pod nazwą PGE Narodowy - wielofunkcyjny stadion sportowy. Został wybudowany w latach 2008 – 2011 w miejsce byłego Stadionu Dziesięciolecia przed piłkarskimi Mistrzostwami Europy 2012. Został oficjalnie otwarty 29 stycznia 2012 r. Posiada 4. (najwyższą) kategorię w klasyfikacji UEFA.
Następnie wizyta w Centrum Nauki Kopernik. A tu praktyczne zdobywanie wiedzy: obserwacje, doświadczenia, dobra zabawa i poszukiwanie odpowiedzi na trudne pytania.
Dzień zakończył się spacerem po Ogrodzie Biblioteki Uniwersyteckiej, który został założony w 1634 roku. W dziewiętnastym stuleciu, w pierwszych latach istnienia Uniwersytetu, na skarpie za Pałacem Kazimierzowskim hodowano marchewkę, sałatę i zioła lecznicze. Dziś nikt już nie uprawia tutaj włoszczyzny, są za to różne egzotyczne odmiany drzew i krzewów, które wraz z zabytkowymi budynkami nadają temu miejscu unikatowy charakter. Do Uniwersytetu należą też dwa ogrody dachowe, jeden z najstarszych botanicznych w kraju oraz zielone tereny wokół wydziałów.
Trzeci dzień to spacer po Wilanowie – letniej rezydencji króla Jana III Sobieskiego, a potem Augusta II Mocnego oraz najznakomitszych rodów magnackich - Sieniawskich, Czartoryskich, Lubomirskich i Potockich.
Następnie wjazd na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Przepiękna panorama Warszawy i czas na pożegnanie się z pięknymi zabytkami, budowlami i przyrodą stolicy.
Według uczniów te trzy dni w Warszawie to czas intensywnego wypoczynku, ale i czas praktycznego zdobywania wiedzy i nowych umiejętności.
Kolejna wycieczka pn. „Warszawa - Stolica Polski” dofinansowana w ramach programu „Poznaj Polskę” odbyła się w dniach 7-8 listopada 2022 r. Następna 45 - osobowa grupa uczniów miała okazję podziwiać miejsca związane z polską kulturą i dziedzictwem narodowym oraz największymi osiągnięciami polskiej nauki.
Dodatkową frajdą była możliwość obejrzenia pięknych iluminacji w Wilanowie. Aby poczuć atmosferę, która towarzyszyła uczestnikom obu wycieczek, zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.